Poštovana,
Ne jedemo uvijek samo da bismo zadovoljili fizičku glad. Mnogi od nas također se okreću hrani za utjehu, oslobađanje od stresa ili da bi se nagradili. A kad to učinimo, skloni smo posegnuti za nezdravom hranom, slatkišima i drugom utješnom, ali nezdravom hranom.
Emocionalno jedenje je korištenje hrane da biste se osjećali bolje - da ispunite emocionalne potrebe, a ne svoj želudac. Nažalost, emocionalno jedenje ne rješava emocionalne probleme. Zapravo, obično se zbog toga osjećate još gore. Nakon toga ne samo da ostaje izvorni emocionalni problem, već se također osjećate krivima zbog prejedanja.
Povremeno korištenje hrane kao poticaja, nagrade ili za slavlje nije nužno loša stvar. No kada je jelo vaš primarni emocionalni mehanizam za suočavanje – kada je vaš prvi impuls otvoriti hladnjak kad god ste pod stresom, uzrujani, ljuti, usamljeni, iscrpljeni ili vam je dosadno – zaglavili ste u nezdravom ciklusu.
Prvi korak u zaustavljanju emocionalnog jedenja je prepoznavanje vaših osobnih okidača. Koje vas situacije, mjesta ili osjećaji tjeraju da posegnete za utjehom u hrani? Većina emocionalnog jedenja povezana je s neugodnim osjećajima, ali može biti potaknuta i pozitivnim emocijama, poput nagrađivanja za postizanje cilja ili proslave praznika ili sretnog događaja.
Podršku u tome može vam pružiti psiholog ali bi bilo dobro posavjetovati se i s nutricionistom, te se nadam da ćete na spomenutim mjestima dobiti kvalitetne informacije kojima ćete moći promijeniti prehrambene navike i osjećati se bolje u svom tijelu.
Napomena: Ovdje navedene informacije nisu pisane kao medicinski savjet. Za sve medicinske savjete obratite se Vašem liječniku