ENTEROVIROZA - LJETNA VIROZA: Kako se širi, koji su simptomi i što poduzeti?

Slika: ENTEROVIROZA - LJETNA VIROZA: Kako se širi, koji su simptomi i što poduzeti?

Enteroviroza je ljetna viroza koja najčešće pogađa djecu u dobi između 4 – 12 godina. Javlja se krajem ljeta i početkom jeseni te zahvaća mjesta umjerene klime.

Enterovirusi uzrokuju širok raspon simptoma. Iako je velik broj znakova i simptoma enteroviroze na popisu diferencijalnih dijagnoza mnogih drugih bolesti ili upala, često se ne primjećuju.

Enterovirusi također mogu izazvati raznolika zdravstvena stanja, od bezazlenog osipa kod male djece pa sve do ljetnih prehlada, encefalitisa i zamućenja vida.

Enteroviroza se svrstava se u respiratorne bolesti i širi se bliskim kontaktom sa zaraženom osobom, a često se nalazi u respiratornim sekrecijama (npr. slina) pa se stoga prenosi kihanjem, kašljanjem ili zaraženom vodom.

Može se proširiti prljavim rukama, odnosno dodirivanjem objekata ili površina na kojima je prisutan virus, a zatim dodirivanjem usta, nosa ili očiju.

Simptomi koji se pojavljuju kod većine zaraza enterovirusima su oni vezani uz probavni sustav, upravo zato što su sluznica ždrijela i gastrointestinalni trakt područja kroz koja virus ulazi u tijelo.

Najčešći simptomi enteroviroze kod djece su:

nagli porast tjelesne temperature (i do 40 °C)
povraćanje i proljev
glavobolja
bol u mišićima
bolni mjehurići na mekom nepcu
zakočenost vrata.
Enteroviroza kod odraslih
Općenito, djeca i adolescenti imaju najveću vjerojatnost zaraze enterovirusima dok je kod odraslih pojava ovog virusa jako rijetka. Naime, djeca i adolescenti još uvijek nemaju dobro razvijen imunitet, odnosno zaštitu od prethodnih izloženosti virusima. Kod odraslih je to drugačije.

Međutim, odrasli se također mogu zaraziti enterovirusima, ali vrlo vjerojatno neće imati navedene simptome kao djeca ili će ih imati izražene u jako blagom obliku. Kod njih će enteroviroza proći spontano i brzo, bez potrebe za liječenjem.

Liječenje enteroviroze
Većina djece ima kliničku sliku s blagim simptomima i ne trebaju nikakvu medicinsku skrb izvan onoga što se može učiniti za ublažavanje simptoma obične prehlade.

Znalo se dogoditi da dođe do hospitalizacije, ali to je uglavnom bilo kod rijetkih i neobično teških slučajeva enteroviroze koja je zahvatila djecu s astmom ili nekom drugom kroničnom zdravstvenom poteškoćom.

S obzirom na to da se enteroviroza može izliječiti kao obična prehlada, možemo pretpostaviti da je liječenje poprilično jednostavno. Međutim, djeca s visokom povišenom temperaturom i ozbiljnim simptomima koji traju dulje od tjedan dana trebaju posjet pedijatru.

Nadalje, kod djece s poteškoćama u disanju nužno je potražiti hitnu pomoć. Mnogo slučajeva izliječi se simptomatskom terapijom, primjenom nadoknade tekućine te uzimanjem probiotika i antipiretika. Enterovirusne bolesti uglavnom spontano prođu.

Međutim, kod starijih osoba i kroničnih bolesnika te osoba s oslabljenim imunitetom može doći do pogoršanja osnovne bolesti, što zahtijeva određene mjere liječenja.

S obzirom na to da enteroviroza može prouzročiti teške želučane tegobe i povraćanje napadajući imunološki sustav, važno je paziti na prehranu koja je u pravilu ista kao i kod drugih želučanih viroza.

Kada prestanu povraćanje ili proljev, treba strogo pripaziti na unos hrane u organizam koja prvenstveno ne smije biti pržena, masna, preslatka, preslana ili prezačinjena. Također treba izbjegavati mliječne proizvode, bijeli kruh i peciva.

Dobra opcija su lagane juhe od povrća, kašice od jabuka ili banana u kombinaciji sa žitaricama, dvopek, kuhano meso, krumpir, riža itd. S vremenom možete nastaviti dodavati i ostale namirnice koje svakako moraju biti dobro kuhane.

Izvor: krenizdravo.hr